A klímaváltozás, a globális népességnövekedés és az élelmiszerellátási láncok kihívásai közepette eljött az idő, hogy radikálisan újra gondoljuk étkezési szokásainkat. Mi lesz a hagyományos agrár termeléssel a modern korban?
Hogyan alakítja a fenntartható városi mezőgazdaság a friss élelmiszertermelést? Milyen tápanyagokra lesz szükségünk egy gyorsan változó világban és milyen új élelmiszerek jelenhetnek meg az egészséges táplálkozásban?
Világszinten hatalmas termelési robbanás zajlik, és a következő 25 évben az lesz a meghatározó, hogy mit és hogyan tudunk előállítani.
Magyarországon a nagyüzemi termesztés dominál, miközben a biodiverzitás folyamatosan csökken. Horváth Boldizsár, a Farm2Fork, alapítója kifejtette, hogy tapasztalatai alapján a termelők általában bevált, jól ismert fajtákkal dolgoznak, nehezen nyitnak az újdonságok felé. Az élelmiszerpaletta viszont folyamatosan változik: tíz éve például az édesburgonya szinte ismeretlen volt, ma már mindennapos, ahogyan a fodros kel is kezd népszerűvé válni.
Ezért is kulcsfontosságú, hogy támogassuk a helyi termelőket, hiszen rájuk építve erősíthetjük a fenntartható élelmiszerellátást.
Szabó Adrienn, klinikai dietetikus véleménye szerint minden új technológia, amely eltávolodik a természetestől, kérdéses, hogy valóban hozzájárul-e az egészségünk megőrzéséhez. Bár sokan törekszünk arra, hogy bio termékeket, természeteset fogyasszunk, ezek gyakran olyan mértékben feldolgozottak, hogy nem is tudjuk, mi van bennük.
Ezt a gondolatmenetet erősítette meg Kenyeres István is a Biopólus Intézet alapítója is. Napjainkban a fogyasztók gyakran elvesznek a táplálkozással kapcsolatos bő információ mennyiségben. A mértékletes vöröshús fogyasztás önmagában nem káros, ám a problémát a feldolgozottság foka, az adagok nagysága és az adalékanyagok jelenléte okozza.
Az egyensúly megtalálása az innováció, a fenntarthatóság és a természetesség között kulcsfontosságú lesz az előttünk álló évtizedekben.
Nézd vissza a teljes kerekasztal beszélgetést!
Comments